Sromowce Wyżne

Sromowce Niżne

Sromowce Wyżne to duża wieś letniskowa, którą chętnie odwiedzają turyści planujący wypoczynek w górach. Jest położona u podnóży Pienin Czorsztyńskich na lewym brzegu rzeki Dunajec. Niedaleko znajduje się także Jezioro Sromowieckie. Sromowce Wyżne nazywano kiedyś „Przekop”. Wieś ta leżała bowiem na szlaku transkarpackim.

Lokalizacja wsi na prawie niemieckim została dokonana na przełomie wieku XIII i XIV przez Starosądeckie Klaryski. Faktu, że historia Sromowców Wyżnych jest bardzo długa, dowodzą prowadzone na tym terenie prace archeologiczne. Odkryto nawet liczne przedmioty pochodzące jeszcze z neolitu i paleolitu. Szczególne znaczenie wieś miała w XIV wieku, kiedy to leżała na drodze między twierdzą w Czorsztynie a Niedzicą na Węgrzech. Dlatego też właśnie tutaj spotkali się Władysław Jagiełło i Zygmunt Luksemburczyk.

Warto wspomnieć o niezwykłym folklorze Sromowców Wyżnych. Składają się na niego m.in. ubiór i specyficzna gwara, jaką posługują się mieszkańcy wsi. Choć ubiór spiski w odmianie Kacwińskiej wydaje się obecnie szczególnie staroświecki, to jednak także niezwykle ciekawy. Z kolei gwara, chociaż podhalańska, to jednak posiada liczne naleciałości pochodzące z innych języków – słowackiego, rumuńskiego i węgierskiego.

Ważnym atutem Sromowców Wyżnych jest fakt, że można szybko i łatwo trafić stąd do Leśnicy, Czerwonego Klasztoru i Spiskiej Wsi – miejsc, które licznie odwiedzają turyści. Zabytkiem godnym zwiedzenia jest natomiast kościół z cennym ołtarzem pochodzący z x XIX wieku.