Huba

Huba to najmniejsza wieś w gminie Czorsztyn – zamieszkana jedynie przez sto osób. Jest położona u podnóży południowych stoków Gorców nad Jeziorem Czorsztyńskim. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Tatry, Pieniny, pasmo Lubania, Turbacz i Babią Górę.

Wieś została założona w XVII wieku. Należała wówczas do starostwa czorsztyńskiego. Została ulokowana z daleka od dróg, dzięki czemu od zawsze panował tu spokój. Mieszkająca tu ludność cierpiała jednak z powodu braku dostępu do wody, gdyż w pobliżu nie znajdowała się żadna rzeka ani potok. Problem ten rozwiązano w latach 50-tych XX wieku, budując wodociąg.

Niezwykle ciekawa jest historia Huby, niegdyś zamieszkiwanej przez członków rodzin: Kubiczów, Bednarczyków, Plewów i Płonkowskich. Nie były to jednak nazwiska, ale przydomki. Mówiły one o zawodzie wykonywanym przez konkretne osoby. Na powstanie nazwy wsi wpływ miała rodzina Płonkowskich. Jej członkowie wytwarzali z rosnących na drzewach hub rozpałkę, za pomocą której łatwo można było rozniecić ognisko.

Swoje atuty Huba zawdzięcza wysokiemu położeniu w górach. Dzięki temu bowiem może się poszczycić piękną i rozległą panoramą. Rozciąga się stąd widok nie tylko na góry, ale także na Zalew Czorsztyński, Dunajec i Białkę. Można tu zobaczyć zabytkową kapliczkę i wychodnie skalne. Miejscowość ta jest także bardzo cicha, gdyż nie przebiega przez nią żadna trasa. Do wsi prowadzi jedynie szeroka droga asfaltowa. Można tutaj więc podziwiać piękne widoki w ciszy, spokoju i harmonii z naturą.