Mizerna

Łapsze NIzne - Kacwin

Mizerna to malownicza wieś usytuowana na zboczu góry Lubań nad brzegiem potoku Mizerzanka.

Swoją nazwę zawdzięcza człowiekowi, który przybył nad potok jako pierwszy. Nie miał on łatwego życia – chodził po okolicznych wsiach i żebrał. Obecnie jednak Mizerna wciąż się rozwija. Powstają liczne kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, sklepy i punkty gastronomiczne.

Chętnie przybywają tu turyści pragnący aktywnie i spokojnie wypocząć. Po utworzeniu Jeziora Czorsztyńskiego w dolnej części Mizernej powstała przystań wodna oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można tu pożyczyć rower wodny, łódkę lub kajak. Na jeziorze organizowane są także rejsy statkami. Górna część potoku Mizerzanka graniczy z lasem. Tutaj też znajduje się tama będąca kąpieliskiem dla dzieci.

Okolica wokół wsi Mizerna to prawdziwy raj dla narciarzy. Znajdują się tu: naśnieżane i oświetlane trasy narciarskie, wypożyczalnia nart oraz szkoła narciarska. Dominuje turystyka wodna: rejsy rekreacyjne po Jeziorze Czorsztyńskim, wędkarstwo, spływy przełomem Dunajca i możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego – kajaków, łódek, rowerów wodnych lub desek surfingowych.

Wieś Mizerna jest położona na granicy Gorców, Pienin i Spisza. Takie malownicze usytuowanie daje doskonałe możliwości i warunki do aktywnego wypoczynku wśród pięknych krajobrazów. Kwitną tu nie tylko sporty wodne i zimowe, ale także piesze wędrówki po szlakach turystycznych Gorców i Pienin. Szczególnym powodzeniem cieszy się szlak prowadzący na Trzy Korony.

We wsi znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, która została wybudowana w latach 1989-1991. Niedaleko, bo w odległości 10 km, znajduje się całodobowe przejście graniczne ze Słowacją.

kże baza noclegowa.