Sromowce Niżne

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne to wieś, którą warto odwiedzić podczas wypoczynku w regionie. Jest ona bowiem niezwykle urokliwa, posiada ciekawą historię i liczne atrakcje turystyczne. Znajduje się na lewym brzegu rzeki Dunajec, a duży jej fragment pokryty jest lasami i pastwiskami. Obecnie mieszka tu około 1100 osób, które przeważnie utrzymują się z flisactwa. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że znajduje się tu centrum Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Spływy Dunajcem do Szczawnicy organizowano już w 1840 roku. Od dawna też wieś ta cieszyła się powodzeniem wśród turystów, gdyż znajdowała się na drodze pomiędzy Czerwonym Klasztorem na Trzema Koronami. Pierwsza przystań flisacka powstała w 1958 roku, jednak działała do 1976 r. W 1999 roku przywrócono ją jednak i obecnie jest przystanią pośrednią dla osób biorących udział w spływach Dunajcem. Na rzece znajduje się też przejście graniczne przeznaczone dla turystów.

Atrakcję turystyczną stanowi już sama zabudowa wsi wykonana w stylu góralskim. Ciekawa jest także gwara pienińska, którą mówią mieszkające tu osoby. Różni się ona jednak od tej, jaką posługują się mieszkańcy Sromowców Wyżnych. Cechuje się mianowicie występowaniem dużej ilości przekształceń głosek nosowych.

Najbardziej znanym zabytkiem jest wykonany z drewna kościółek pod wezwaniem Św. Katarzyny. Został on zbudowany w 1513 r. i do tej pory jest podziwiany przez przybywających tu turystów.

Wieś Sromowce Niżne to idealne miejsce dla osób szukających aktywnego wypoczynku wśród przyrody oraz lubiących zwiedzać ciekawe miejsca i zabytki.