Czorsztyn

Czorsztyn jest znaną miejscowością położoną na zachodzie Pienin. Dzięki ciekawej historii i licznym atrakcjom chętnie odwiedzają go turyści z całego kraju, a nawet z zagranicy. W Czorsztynie mieszka obecnie około 350 osób, jednak jest on administracyjną siedzibą gminy. Wszystkie ważniejsze instytucje i urzędy znajdują się w położonej nieopodal wsi Maniowy.

Historia Czorsztyna nieodłącznie wiąże się z położoną tu warownią. Sama miejscowość w średniowieczu służyła znajdującemu się powyżej niej Zamkowi Czorsztyńskiemu. Powstała w XIV wieku, a w roku 1819 właścicielami całego majątku stała się rodzina Drohojewskich. To właśnie ona w 1925 roku utworzyła osiedle letniskowe Nadzamcze. Pierwsze trzy dziesięciolecia to ogromny rozwój turystyki w tym rejonie. Podczas II Wojny Światowej w Czorsztynie znajdował się pposterunek graniczny. Sprawiało to, że placówka często była atakowana przez okolicznych partyzantów, a w obozach koncentracyjnych i więzieniach życie straciło 112 mieszkańców.

Obecnie Czorsztyn to właściwie rozbudowane osiedle letniskowe Nadzamcze. Mieszkają tu górale pienińscy, a wpływy Podhala i Spisza są bardzo widoczne. Podczas budowy Zbiornika Czorsztyńskiego rozebrano ciekawe budynki pochodzące z XIX wieku – dwór, pensjonaty i wille. Niektóre obiekty znajdują się obecnie w osadzie w Kluszkowcach.

Najczęściej zwiedzanym obiektem są ruiny Zamku Czorsztyńskiego. Kiedyś odgrywał on ważne znaczenie dla gospodarki całego kraju. Gościli tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Władysław Jagiełło i rycerz Zawisza Czarny. W 1795 roku, w wyniku wybuchu pożaru, większość zabytkowej budowli uległa zniszczeniu. Prace restauratorskie rozpoczęto dopiero wtedy, gdy zamek przeszedł pod opiekę Pienińskiego Parku Narodowego. Obecnie zwiedzać można przyziemia baszty Baranowskiego, zamku górnego i średniego. Warto też udać się na taras widokowy, z którego można podziwiać Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne góry.

Do Czorsztyna przyjeżdżają także turyści lubiący aktywny wypoczynek. Dostępne dla nich są wypożyczalnie rowerów i przystań żeglarska z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Organizuje się też piesze wycieczki i lekcje jazdy konnej.