Maniowy

Maniowy to największa wieś w gminie Czorsztyn. Obecnie właśnie tutaj mieści się siedziba urzędu gminy Czorsztyn. Miejscowość została przeniesiona z dna Zbiornika Czorsztyńskiego i usytuowana na południowych zboczach Gorców. Obecnie cechuje ją nowoczesna architektura, w której centrum znajduje się kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja.

Wieś Maniowy położona jest w sąsiedztwie lasów i Jeziora Czorsztyńskiego. Chętnie odwiedzają ją osoby zbierające jagody lub grzyby oraz amatorzy aktywnego wypoczynku. Atrakcje znajdą także narciarze i osoby uprawiające sporty zimowe. Dzięki położeniu między trzema pasmami górskimi – Tatrami, Gorcami i Pieninami, Maniowy to doskonała baza wypadowa w okolicę.

Wieś posiada także ciekawą historię, gdyż jest jedną z najstarszych na Podhalu. Została założona na mocy przywileju Klarysek w 1326 roku. Choć data ta uważana jest oficjalnie za początki Maniowych, to jednak pierwszy kościół istniał tu już w 1216 roku. Cała osada została praktycznie zmieciona z powierzchni ziemi przez powódź, która miała miejsce w 1554 roku. Wówczas mieszkańcy wioski przenieśli się wyżej, na teren bezpieczniejszy, który nie był już zagrożony powodzią. Niestety, Maniowy nie uniknęły kolejnych nieszczęść. W 1615 wybuchł pożar, trawiąc niemal całą wieś.

Maniowy doczekały się również kolejnego przeniesienia spowodowanego koniecznością budowy Zbiornika Czorsztyńskiego.

Obecnie wieś posiada szeroko rozwiniętą bazę turystyczną i przyciąga amatorów aktywnego wypoczynku, głównie sportów wodnych i zimowych.