Spływ Dunajcem

Spływ przełomem Dunajca to największa atrakcja w regionie. Sam przełom rzeki jest jednym z piękniejszych w skali kontynentu europejskiego. Ma 15 km długości i 36 m spadku rzeki. Atrakcja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich.

O powstaniu przełomu Dunajca krąży w okolicy wiele legend i tajemniczych opowieści. Według nich ujście zostało utworzone przez Bolesława Chrobrego lub też dzielnego rycerza Ferkowicza, który gonił króla węży. Konkretnej i potwierdzonej odpowiedzi wciąż nie ma.

Początkowa przystań spływu Dunajcem znajduje się w Kątach. Pochodzi ona z lat 1975/1976. Znajdują się tu budynki przeznaczone dla turystów, budynek dla flisaków oraz duży parking. Wzdłuż drogi do przystani ustawione są obrazy geologiczne. Opisano je, aby każdy mógł je łatwo zrozumieć.

Aby wziąć udział w spływie nie trzeba być jakoś szczególnie przygotowanym. Niepotrzebne są dodatkowe umiejętności ani wyjątkowe wyposażenie. Trzeba jednak wziąć ciepłe ubranie na wypadek, gdyby zrobiło się zimno. Podróż odbywa się na tratwie flisackiej złożonej z pięciu drewnianych czułen. Wyłożone są one gałązkami jedliny lub świerku oraz mocno ze sobą związane. Na łodzi może płynąć 10 osób dorosłych lub 8 dorosłych i czworo dzieci. Kieruje nią dwóch doświadczonych flisaków. Czas całego spływu Dunajcem to dwie lut trzy godziny.

Choć dawniej spływy organizowano tylko dla ważnych osobistości przybywających do Czorsztyna i Niedzicy, to dziś wystarczy kupić bilet, aby skorzystać z tej atrakcji. Można to zrobić na przystani w Kątach. Spływ rozpoczyna się wówczas, gdy na łodziach zbierze się minimalna liczba osób. Sezon flisacki trwa od 1 Kwietnia do 31 Października. Spływy Dunajcem odbywają się codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała.

Kasy biletowe czynne:

kwiecień: 9.00-16.00

maj - sierpień: 8.30 - 17.00

wrzesień: 8.30 - 16.00

październik: 9.00 - 15.00

Trasa spływu Przełomem Dunajca

1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min

2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Na spływ zawsze warto zabrać okrycie przeciwdeszczowe

oraz zapasowy sweter lub kurtkę.

rafting