Zbiornik Czorsztyński

Zbiornik Czorsztyński został utworzony w wyniku zbudowania na rzece Dunajec zapory ziemno-betonowej. Jest położony między dwoma pasmami górskimi – Pieninami i Gorcami. Choć plany budowy zapory pojawiły się bardzo wcześnie, bo już na początku XX wieku, to jednak zostały zrealizowane dopiero w latach 60-tych. Taka zwłoka była rezultatem wielu kontrowersji. Choć zapora zmniejszałaby zagrożenie powodziowe i dzięki niej powstałaby elektrownia wodna, to jednak licznie protestowali ekolodzy. Twierdzili oni, że takie przedsięwzięcie doprowadzi do zniszczenia środowiska naturalnego i pięknego krajobrazu, wpłynie na zmianę klimatu, a także zagrozi licznym zabytkom znajdującym się w okolicy. Mimo wszystko zaporę zbudowano. W 1997 roku okazało się też, że spełniła ona swoje zadanie, doskonale sprawdzając się podczas powodzi.

Efektem utworzenia zapory było powstanie Zbiornika Czorsztyńskiego oraz promenady, po której mogą spacerować turyści. Nieopodal znajduje się także elektrownia wodna, szczytowo-pompowa, która jednak nie jest dziś wykorzystywana w pełni, gdyż ceny energii elektrycznej zostały wyrównane. Pracuje ona więc jak zwyczajna elektrownia przepływowa.

Na zaporze dostępne są także miejsca, w których turyści mogą odpocząć i podziwiać piękne krajobrazy. Widoczne stąd obiekty to przede wszystkim zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Zbiornik Czorsztyński znajduje się pod ścisłą ochroną. Sprawia to, że w sezonie letnim – od 1 Czerwca do 30 Września, zabronione jest używanie silników spalinowych. Ograniczenia dotyczą także łowienia ryb. Należy łowić tylko jedną wędką, używając wyłącznie przynęt sztucznych i roślinnych.