Zamek w Czorsztynie

Czorsztyński zamekZamek w Czorsztynie to niezwykle ciekawa i tajemnicza atrakcja turystyczna. Został zbudowany w XIV wieku, a jego zadanie polegało na strzeżeniu szlaku dyplomatycznego i handlowego. Wzniesienie warowni zainicjował król Kazimierz Wielki. Rezydował tu starosta, którym był także legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.

Nazwa Czorsztyn pojawiła się w dokumentach w roku 1348. Najprawdobodobniej wywodzi się z niemieckiego słowa "Schorstein" lub "Schorrenstein". Oznacza ono wystającą i ostro sterczącą skałę. Sam zamek zbudowano na szlaku handlowym między Krakowem a Budą. Miał on za zadanie zahamować postępującą kolonizację węgierską. Docierała ona już do prawego brzegu Dunajca. Choć komora celna na czorsztyńskim zamku należała do Klarysek, to jednak w połowie XIV wieku przeszła w ręce królewskie.

Historia zamku w Czorsztynie obfitowała w liczne wydarzenia. Budowla była niejednokrotnie zdobywana i oblegana. Prawdziwy rozkwit nastąpił w XVII wieku, gdy zamkiem zarządzał starosta Jan Baranowski. Wówczas twierdza została odnowiona i odbudowana. Niestety, efekty tych prac zostały zniweczone w pożarze, który wybuchł w 1795 roku.

Odbudowane pozostałości dawnego Zamku Czorsztyńskiego są obecnie pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa zwiedzania jest obecnie bogata i ciekawa. Składają się na nią: mur tarczowy, kuchnia, piwnica i fragment dziedzińca. Podczas prac restauratorskich odkryto także najstarszą murowaną część twierdzy, którą stanowiły relikty cylindrycznej wieży obronnej znajdujące się na Zamku Średnim. Na dziedzińcu Zamku Górnego zostały także odkryte drewniane naczynia. Ponadto zwiedzającym udostępniono ruiny Baszty Baranowskiego. Nie posiadają one okien, drzwi i zadaszenia.

Na temat Zamku Czorsztyńskiego powstało wiele legend, które wciąż krążą wśród mieszkańców okolicznych wsi oraz przybywających tu turystów.

Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie (indywidualne, bez przewodnika) możliwe jest

od 01.05 do 30.09; w godzinach 9:00 - 18:00 oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 10:00

- 15:00.

Ceny biletów: 4 zł - bilet cały, 2 zł bilet ulgowy ( ulgowy bilet przysługuje m.in.

uczniom szkół, emerytom i rencistom, żołnierzom, osobom niepełnosprawnym), dzieci

do lat 7 - wolne od opłat.

Rejsy statkiem "Biała Dama" - Rejs rozpoczyna się pod zamkiem w Niedzicy . Ceny

biletów w jedną stronę: dorośli 4 zł, ulgowe 3 zł (od 3 do 16 lat).