Rejsy po jeziorze czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie położone jest w pięknej okolicy, którą licznie odwiedzają turyści. Zbiornik znajduje się na rzece Dunajec, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami i Gorcami. Turyści chętnie korzystają z możliwości odbycia rejsów spacerowych, podczas których mogą podziwiać malowniczy, górski krajobraz. Szczególne wrażenie na zwiedzających wywierają góry – Gorce i Pieniny. Poza cudami przyrody z pokładów statków widoczne są liczne zabytki – m.in. skansen na wyspie Stylchen, sławny zamek w Niedzicy i ruiny zamku czorsztyńskiego.

Rejsy po jeziorze Czorsztyńskim odbywają się głównie w sezonie letnim. Wówczas dwa statki – Harnaś i Biała Dama, wypływają z przystani znajdującej się tuż obok zamku w Niedzicy. Na statku Harnaś jest miejsce aż dla 135 gości, dlatego często właśnie tutaj odbywają się imprezy okolicznościowe, zabawy przy kapeli góralskiej na jeziorze i rejsy nocne z pochodniami. Biała Dama to z kolei statek mniejszy – mieszczący 45 osób. Swoją nazwę zawdzięcza legendarnej kobiecie, która niegdyś żyła na zamku w Niedzicy. Była ona bardzo nieszczęśliwa, gdyż jej mąż utopił się w zamkowej studni. Według legendy zjawa wciąż snuje się po zamkowych komnatach.

Rejs odbywa się pod okiem przewodnika, który opowiada legendy, podania i tajemnicze historie związane z mijanymi po drodze miejscami. Warto wiedzieć, że jest ich bardzo wiele. Wycieczka po jeziorze to więc nie tylko podziwianie pięknych widoków, ale także poznawanie okolicy.

Szczególnie urokliwe są rejsy nocne statkiem Harnaś po jeziorze Czorsztyńskim. Zmrok i blask płonących pochodni sprawiają, że okolica wydaje się jeszcze bardziej pełna tajemnic. Legendy i historie opowiadane przez przewodnika brzmią wówczas jeszcze bardziej prawdopodobnie, robiąc niesamowite wrażenie na słuchaczach.

Jezioro Czorsztyńskie można też przepłynąć gondolą, Rejsy gondolami odbywają się pomiędzy przystaniami na dwóch trasach1. trasa łącząca ruiny zamków w Czorsztynie i Niedzicy– kurs stały, odbywa się co 15 minut z Czorsztyna lub Niedzicy– to idealna okazja swobodnego zwiedzenia okolicy na obydwu brzegach Jeziora Czorsztyńskiego2. trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego– rejs rusza z minimum 8 osobami na pokładzie gondoli, czas rejsu to około 40 minut– daje możliwość zapoznania się z malowniczymi zatoczkami i plażami jeziora

Gondole „Czorsztynianki” kursują codziennie, od 1 maja do 30 września, w godzinach 9.00 – 18.00 w sezonie oraz 9.00 – 16.00 poza sezonem. Na gondolach można przewozić rowery, zwierzęta są mile widziane.Przystań Jędruś w Czorsztynie oferuje wiele możliwości spędzenia czasu nad urokliwym Jeziorem Czorsztyńskim. Oprócz rejsów gondolami „Czorsztyniankami”, istnieje możliwość wypożyczenia kajaków i rowerków wodnych oraz łódek dla wędkarzy.Dla najmłodszych plac zabaw z jedynym w regionie wielkim statkiem pirackim – dmuchaną zjeżdżalnią. Drugi basen, przeznaczony dla dzieci do lat 12 również posiada zjeżdżalnię. Dodatkowe atrakcje to kule powietrzne i trampolina. Dla pasażerów gondoli wejście na plac zabaw jest gwarantowane w cenie biletu.W Przystani znajduje się także mała gastronomia, gdzie można zakupić zimne i ciepłe napoje, przekąski, lody, słodycze. Do dyspozycji gości oddajemy ogródek z ławkami, parasolami chroniącymi przed słońcem i deszczem, wygodne leżaki oraz hamaki w zacienionym zagajniku.
Cennik:

Harnaś i Dunajec
Statek Harnaś wykonuje rejsy 50 min i zabiera na pokład 130 osób. Cennik: 17 zł  dorośli ,14 zł bilet ulgowy.

Statek Biała Dama już nie pływa, natomiast między zamki Czorsztyn i Niedzica pływają dwa statki: Halny i Dunajec, które zabierają po 100 osób każdy. Cennik w jedną stronę :Dorośli 7 zł, ulgowy 6 zł. W dwie strony :dorośli 14 zł, ulgowy 12 zł.

tel.18 275 01 21, 18 275 01 25
fax.18 275 07 07
kom. 608 628 732

www.wolski.pl/dama

Gondola Czorsztynianka
P.H.U. "Jędruś"
Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim
34-440 Czorsztyn
ul. Krótka 6
tel. (18) 26 50 420

tel. kom. 509 438 985
www.zalewczorsztynski.com