Czorsztyn-Ski - Kluszkowce

W Kluszkowcach, na stokach góry Wdżar mieści się Rodzinna Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski. Jest to jeden z większych ośrodków narciarskich na pograniczu Pienin i Gorców. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest 7 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 4 kilometrów. Mają one bardzo zróżnicowany poziom trudności – od tras dla początkujących i dzieci po trasę trudną posiadającą homologację FIS. Dojazd na wyciągi zapewniają 3 wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Dookoła stacji wytyczone zostały narciarskie trasy biegowe pozwalające na poznawanie okolicy na nartach. Stacja Czorsztyn-Ski posiada dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne. Oprócz parkingów, na dole i na górze stoków rozmieszone są punkty gastronomiczne oferujące ciepłe i zimne przekąski, napoje oraz dania kuchni regionalnej. Oprócz nich funkcjonuje także wypożyczalnia sprzętu oraz sklep. Funkcjonowanie stacji nie ogranicza się tylko do sezonu zimowego. Właściciele zadbali by była ona atrakcyjna także latem. Doskonałe położenie w pobliżu przełęczy Snozka przy głównej trasie z Krościenka do Nowego Targu pozwala na sprawny i szybki dojazd w jej okolice. Znajdą tu cos dla siebie osoby spragnione mocnych wrażeń. W nieczynnych kamieniołomach andezytu funkcjonuje ścianka wspinaczkowa. Na jego szczycie ulokowany jest punkt startu dla paralotni. Równolegle do najtrudniejszej trasy narciarskiej biegnie z kolei rowerowa trasa dla rowerzystów lubiących szybka jazdę z górki czyli downhill. Nieco dalej mieści się kolejka grawitacyjna, a u podnóża stoku park linowy. Atrakcją dla najmłodszych jest mini zoo i ferma strusi. Wszystko to sprawia, że stacja Czorsztyn-Ski jest miejscem atrakcyjnym zarówno zima jak i w lecie.

Trasy narciarskie:

I - Trasa dla początkujących,  100 m - długość 100 m, oświetlona

II - Trasa dla początkujących, snowtubing - długość 100 m, oświetlona

III - Niebieska 460m - średniej trudności, długość 460 m, oświetlona

IV - Niebieska 1200 m - średniej trudności, w środkowej części trudna, długość 1200 m, oświetlona

V - Niebieska 500 m - średniej trudności, długość 500 m, oświetlona, trasa treningowa

VI - Czerwona 1000 m - trasa trudna, długość 1000 m, oświetlona

VII - Czerwona NOWA 1000 m - trasa trudna, długość 1000 m, nieoświetlona

VIII Trasa biegowa - wokół góry Wdżar (nie jest ratrakowana i nie dośnieżana, przejechana przez narciarzy).

Dzięki temu, że trasy narciarskie są sztucznie dośnieżane i oświetlone, korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne. Ponadto można zjeżdżać nie tylko w dzień, ale także do późnego wieczora. Profesjonalne i staranne przygotowanie tras zapewnia obecnie 12 armatek śnieżnych oraz 4 ratraki. Dzięki bardzo zróżnicowanej skali trudności są one atrakcyjne zarówno dla zaawansowanych narciarzy, ale także zupełnych nowicjuszy. Dodatkowo jazdę na nartach umila zamontowane na trasach nagłośnienie.

Trasy zjazdowe obsługują następujące wyciągi:

1 - B Wyciąg orczykowy talerzowy z magazynem na orczyki firmy TATRAPOMA (Słowacja) - długość 680 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 900 osób/godzinę. Atrakcją jest jego dwukrotne załamanie.

2 - A Wyciąg orczykowy talerzowy firmy TATRAPOMA (Słowacja) - długość 460 m, zdolność przewozowa 700 osób/godzinę.

3 - D Wyciąg dla dzieci firmy TATRA POMA (Słowacja) - długość 90 m.

4 - C Kolej linowa krzesełkowa 2-osobowa firmy GIRAK GARAVENTA (Austria) - długość

550 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 1200 osób/godzinę.